Kako s naplatom dalje – od 1. travnja putem SMR-a; najnovija obavijest HZZO-a

Originalna obavijest HZZO-a od 31.ožujka 2011.(preuzeti ovdje)

Kao što znamo, psiholozi više nisu ugovorni subjekti HZZO-a, a ugovor nam je (legalno ili nelegalno?) bio produžen do 31. ožujka 2011.

Od 1. travnja znamo da naplata ide putem specijalista medicine rada, a prema najnovijoj obavijesti evo i “obećavajućeg” citata: “(…) a za poslove izvršene od 1.travnja 2011. račune za troškove psihologa dostavljaju ugovorni specijalisti medicine rada i isti se naknađuju ugovornom specijalisti medicine rada osnovom ispostavljenih osobnih računa psihologa koje prilikom ispostavljanja računa Zavodu nije potrebno priložiti računu SMR-a, već ih je potrebno sačuvati u evidenciji…”

Dakle, prema ovoj obavijesti ne bi trebalo biti snižavanja cijena od strane SMR-a, kao što smo se pribojavali,  jer će SMR-i originalni račun psihologa morati sačuvati i vjerojatno prikazati kontroli Zavoda, ukoliko ih ona posjeti. A na računu ne smije biti prikazano npr. 70,00 kn za uslugu za koju su oni od HZZO-a naplatili 85,00 kn!

Ipak, bilo bi bolje da su naš račun morali priložiti prilikom slanja svojih računa, a još ostaje upitan “Popis psihologa s kojim surađuju” iz jedne od obavijesti koju su SMR-i dobili te su taj popis psihologa trebali dostaviti HZZO-u prilikom slanja ponuda za sklapanje ugovora. Naime, ukoliko se ne varam, na tome dopisu/obavijesti od strane HZZO-a nije navedeno “kakvi” ili “koji” su to psiholozi, odnosno kakve uvjete moraju zadovoljavati…

Komentrirajte!

This entry was posted on Sunday, April 3rd, 2011 at 11:23 and is filed under Bez kategorije. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

22 komentara na: “Kako s naplatom dalje – od 1. travnja putem SMR-a; najnovija obavijest HZZO-a”

  1. NATAŠA komentira:

    Žao mi je Margita što ti se to desilo i mislim da nas svih to čeka, ići će dotle da će zapošljavati mlade psihologe bez iskustva i bez dopusnica, jer ima i takvih koji tako već rade i ni u jednom slučaju naša Komora nije reagirala. Mislim isto tako da dok se mi pokrenemo već ćemo svi biti na cesti. Kad su nas izbacili iz pravilnika o vozačima Komora je kasno reagirala, kad su nas izbacili iz HZZo, a bilo je za očekivati, opet je Komora reagirala tek nakon toga, ja nisam pravnik ali mi jedna stvar nikako nije u svemu tome jasna- kako liječnik medicine rada može naplačivati usluge psihologa kad nema odobrenje Psihološke komore za obavljanje psihološke djelatnosti? Da li mi možemo naplaćivati npr pregled sluha ili vida ili npr. da je obrnuta situacija da ja imam firmu i zaposlenog liječnika i kako ja mogu naplaćivati uslugu liječnika medicine rada bez odobrenja Liječ. komore. Ako mi nismo zdravstveni djelatnici, pa nas zato HZZO nije uzeo, kako oni mogu naplačivati naše usluge, gdje im je odobrenje Psihološke komore da obavljaju psihološku djelatnost, da li tu naša Komora može zakačiti HZZO i reći im da ne mogu to raditi Ja imam prijatelja koji ima trgovačko društvo i zaposlenog psihologa on je morao tražiti i dobio je od naše komore odobrenje za obavljanje psiho.djelatnosti, a liječnici samo tako- zaposle psihologa na pola radnog vremena, daju mu plaćicu a naplate lijepih 85,00 kn pa puta koliko pacjenata, od HZZO, i lijepo zarađuju od nas.

  2. Slobodan komentira:

    Stvarno mi je žao zbog vašeg gubitka, kolegice Margita! Vjerujem da zbog strahova od sličnih scenarija (svih nas), ova priča nije doprla do nas na prikladan način. Ipak, zbog novca kojeg SMR-i sada dobijaju od HZZO-a, a do sada ga nisu vidjeli jer je išao direktno nama, mislim da će više njih početi razmišljati o zapošljavanju psihologa, makar na 2 ili 4 sata dnevno (danas otvaranje Poliklinike nije problem) Kada se bude dogodilo više takvih priča, vjerujem da ćemo se pokrenuti!!!
    Dotad, držim fige i nudim pomoć, ukoliko ikako mogu pomoći!
    Srdačan pozdrav, Slobodan.

  3. Margita komentira:

    Drage kolegice i kolege,
    već neko vrijeme ne pratim što se događa sa HZZO i inim stvarima. S većinom Vas sam se susrela u siječnju na sastanku. Od tada su se okolnosti u mojoj privatnoj praksi bitno promijenile – više ama baš ništa ne radim u vezi medicine rada.
    Iskoristivši moment prelaska sa HZZOZZR na HZZO – SMR sa kojim sam 11 godina surađivala kroz privatnu praksu (a prije toga još 9) je zaposlio psihologa (sa dopusnicom),i to moju “konkurenticu” koju nikad niste vidjeli na sastancima…Obrazloženje zašto meni nije niti ponuđena mogućnost upošljavanja je da sam “u zadnje vrijeme nesuradljiva” što u prijevodu znači da sam se za obje borila za cijene, status…
    Eto, i toga ima. Poslovna suradnja je sada ugovor bez sadržaja.
    Pozdrav svima.

  4. Neli komentira:

    Slobodane, možete li, molim Vas, napisati molbu Komori, te navesti argumente i saznanja do kojih ste došli. Nadam se da će se u međuvremenu javiti još kolega sa svojim prijedlozima, no, trenutno se čini da je većina za vremenski rok od dvije godine.
    Sekcija psihologa u medicini rada – Podružnica Rijeka, već je dala svoj prijedlog u Prijedlogu promjena na PRAVILNIK O ZDRAVSTVENIM PREGLEDIMA VOZAČA I KANDIDATA ZA VOZAČE, pod točkom 6.:
    “Obzirom na vremensko razdoblje čuvanja testova, predlaže se da se testovi čuvaju minimalno 6 mjeseci, a po potrebi psihologa može i duže, na primjer, u slučaju ograničenja ili ako je izvanredni pregled.

    Obrazloženje:
    Smatramo da je gomilanje papira po ormarima, ladicama, kutijama, sobama i drugim prikladnim i neprikladnim prostorima, redundantno, ekološki neprihvatljivo i u suprotnosti sa tehnološkim napretkom koji nam je omogućio pohranu podataka u digitalnom obliku. Osim toga, svaki psiholog vodi evidenciju o svim pregledima u svojoj «knjizi» te zapisuje rezultate. Stoga nam se čini opravdanim da se testovi odmah uništavaju ili pak čuvaju 6 mjeseci, odnosno po procjeni psihologa, može i duže. Po analogiji, laboratorijski uzorci krvi se odmah bacaju, a rezultat je zapisan i pohranjen na nalazu u papirnatom i sve češće, i u digitalnom obliku.
    Niti jedna institucija (Centri za socijalnu skrb, sudovi, domovi zdravlja i dr.), niti jedna pravna osoba (liječnik, odvjetnik, profesor i dr.), kao ni pacijent ili klijent nemaju pravo tražiti ispunjeni test, preuzeti ga i koristiti kao dokument. Na njihov zahtjev psiholog je dužan dati stručno mišljenje na osnovu bruto rezultata koji je upisan u karton.
    Jedino pravo na čuvane testove i protokole ima Hrvatska psihološka komora(u svrhu zaštite testa ili kontrole rada psihologa u smislu stručnog nadzora).”
    Pozdrav
    Neli

  5. Petra Langer komentira:

    to čuvanje testova zbilja treba skratiti! 10 godina je definitivno predugo. ako uzmemo da je poanta čuvanja testova potvrđivanje naših nalaza u slučaju žalbi, kontrola i sl. mislim da su 2 godine dovoljno! a ako dođe kakva kontrola nakon toga, trebao bi biti dovoljan uvid u karton pacijenta.

  6. Slobodan Jovic komentira:

    Prema Zakonu o arhivskog gradivu i arhivima u Članaku 3.piše:
    Arhivsko su gradivo zapisi ili dokumenti koji su nastali djelovanjem pravnih ili fizičkih osoba u obavljanju njihove djelatnosti, a od trajnog su značenja za kulturu, povijest i druge znanosti, bez obzira na mjesto i vrijeme njihova nastanka, neovisno o obliku i tvarnom nosaču na kojem su sačuvani.

    Zapisi ili dokumenti poglavito su spisi, isprave, pomoćne uredske i poslovne knjige, kartoteke, karte, nacrti, crteži, plakati, tiskovnice, slikopisi, pokretne slike (filmovi i videozapisi), zvučni zapisi, mikrooblici, strojno čitljivi zapisi, datoteke, uključujući i programe i pomagala za njihovo korištenje.
    (link za članak ovdje)

    …Ali, godine čuvanja se ne navode, možda nisam dobro vidio pa pogledajte gornji link.
    Jedino što se navodi s vremenskim rokom od 10 godina je sljedeće:Privatna i druga poduzeća, i ustanove, nastala pretvorbom, koja su do pretvorbe bila društveno, odnosno državno vlasništvo, mogu arhivsko gradivo što su ga preuzela pretvorbom, a potrebno im je u obavljanju njihove osnovne zadaće, zadržati najdulje deset godina nakon isteka kalendarske godine u kojoj je izvršena pretvorba.

    u PRAVILNIKU O ZAŠTITI I ČUVANJU ARHIVSKOG I REGISTRATURNOG GRADIVA IZVAN ARHIVA taj “vremenski rok” se također ne navodi, pogledajte link ispod.
    link za članak ovdje
    Pozdrav,
    Slobodan

  7. Slavenka komentira:

    Rok čuvanja od 10 godina je definitivno predug. Toliko papira koliko se skupi je, pod uvjetima koje predviđaju pravilnici o čuvanju arhive, nemoguće čuvati.Iako mi je rok od 2 godine draži mišljenja sam da su 4 godine primjerenije jer bi to odgovaralo onom dužem vremenskom razmaku između periodičkih pregleda.

  8. Neli komentira:

    Uputila sam Komori pitanje o tome koliko dugo moramo čuvati iskorištene testove – odgovoreno mi je 10 godina prema Zakonu o arhivskoj građi. Savjetovano mi je da kao sekcija uputimo molbu Upravnom odboru HPK kako bi se taj rok eventualno skratio. Upravo sam razgovarala i s kolegicom Baricom Urh, koja predlaže da taj rok bude 2 godine. Molim sve kolege da daju svoje prijedloge kako bismo zajednički sudjelovali u donošenju konačne odluke i u što je moguće kraćem roku uputili svoj prijedlog (molbu) HPK.
    Hvala

  9. Neli komentira:

    Kaos će nastati sigurno, ali vraćanje računa je definitivno njihov problem. Mislim da je potpuno nevažno koji će im račun biti vraćen i zašto, ako je psiholog obavio x pregleda, za taj x pregleda mora biti i plaćen. U krajnjoj liniji, njihovi će se računi vraćati zbog njihovih grešaka, a ne naših.

  10. Nataša komentira:

    Ma ja pokušavam zamisliti tu kontrolu HZZO-a koja će doći u ordinaciju i pregledati svaki osobni račun psihologa (a HZZO nas nije htio niti uzeti). Mislim da je to ipak dogovor sa liječnikom. Ja im imam namjeru dati skupni račun sa specifikacijom da im nedam prostora da me motaju, pa da mi počnu po pojedinačnom računu plaćati, jer ti računi na kraju idu njihovom računovođi koji onda te račune trebaju nekamo unjeti (ulaz-izlaz) i sad zamislite ako se neki od računa vrati jer nije bio dobro upisan npr. MB pacjenta, taj račun neće biti isplaćen u prvom iznosu nego kasnije i sad bi računovođa SMR-a trebao znati koji je račun vraćen i koliko treba oduzeti psihologu, a možda taj pacijent nije niti bio kod psihologa. Ma koji će to kaos nastati samo čekajte.

  11. Neli komentira:

    Da, i mi smo razgovarali o izdavanju računa na dnevnoj osnovi, a na kraju mjeseca specifikacija računa s ukupnim iznosom. Čini mi se da je to trenutno najbolje rješenje. Pretpostavljam da ćete na isti način rješavati i prethodne i periodičke preglede. Danas sam vidjela i njihov program u koji će oni unositi račune, i unatoč tome što je u nekoj od prethodnih HZZO-vih obavijesti za psihologijski pregled stajala samo šifra PS002, oni ipak u programu imaju i šifru PS001, pa mislim da i to ostaje isto…dakle dvije vrste pregleda, ali ista cijena.

  12. Nina komentira:

    Ja sam dogovorila sa SMR da im dostavljam pojedinačni račun za svaku osobu na kraju dana, a na kraju mjeseca ću im napisati specifikaciju tih računa s ukupnim iznosom prema kojem će mi oni platiti, kada njima plati HZZO. Za to mi ne treba računalni program, sama kreiram račun, tako da sam otkazala MD-2000. Budući da nitko ne određuje kako račun treba izgledati, tj. koje sve podatke treba sadržavati ne vidim potrebu da plaćam program u koji trebam unositi niz podataka koji su sada nepotrebni jer ih ionako nitko ne kontrolira. Stoga mislim da je na pojedinačnom računu dovoljno ime i prezime, datum rođenja, datum pregleda, šifra pregleda i cijena pregleda.

  13. Neli komentira:

    Petra, ovo je odlična vijest, dakako da djeluje umirujuće. 🙂
    Imam pitanje u vezi naših računa koje postavljam svima: da li ćete ipak izdavati osobne (pojedinačne) račune, budući da u dopisu piše…..osnovom ispostavljenih OSOBNIH računa psihologa, koje SMR mora sačuvati u evidenciji. Naime, danas smo, jedan od SMR-a s kojim surađujem i ja bili u nedoumici. Za SMR i mene, bi bio jednostavniji mjesečni račun s priloženim popisom obavljenih pregleda, ali je činjenica da iz dopisa slijedi kako bi on ipak trebao u svojoj evidenciji imati pojedinačni (osobni) račun za svakog pregledanika. Što nam je činiti?
    Hvala
    pozdrav svima

  14. Petra Langer komentira:

    moj šef je bio tražen da HZZO-u dostavi ime i broj dopusnice psihologa s kojim radi, te potvrdu da mi redovito plaća usluge. pošto nisam privatnik nemam tih problema kao vi, ali možda vas bar malo umiri činjenica da HZZO ipak provjerava te stvari.

  15. draženka komentira:

    Ova je situacija za nas svakako nepovoljna i osobno je doživljavam kao veliki korak unatrag i gubitak samostalnosti u poslovanju. Sada će doktorica sa kojom surađujem imati kompletan nadzor nad mojom zaradom što dodatno produbljuje ovisnički odnos i stavlja financije kao i pregovore o cijenama u prvi plan, dok onaj, stručni i ljudski ostaje u sjeni. Kako to promijeniti? Mislim da treba inzistirati na pisanju osobnih računa kao i do sada, a da te račune onda doktori arhiviraju za slučaj neke njihove kontrole od strane HZZO-a. Na kraju mjeseca može se priložiti mjesečno izvješće te skupni račun po potrebi i dogovoru. Svaki račun se pečatira, a ja sam počela pisati i svoj broj posebne dopusnice u zaglavlju svakog računa (slično kao kod mišljenja za vozače).
    Ipak, mislim da bi trebalo ustrajati na odvajanju naplate naše usluge kako je to i bilo zadnje tri godine. Iskustva takva poslovanja su obostrano pozitivna, a sada je ova promjena i liječnicima samo dodatna gnjavaža (ali i prostor za manipulacije).
    Predložila bih da se sastavi dopis sa prijedlozima i obrazloženjima odvajanja cjenika i samostalne naplate računa kako je to bilo i do sada, te da se uputi komori koja bi onda trebala imati ključnu ulogu u pregovorima sa predstavnicima HZZO-a.
    Pozdravi

  16. Gordana komentira:

    Mislim da je pogreška nas psihologa, da uvijek (bar za pitanja u medicini rada) reagiramo po sistemu “gašenja požara” nakon što se neke ključne odluke, na drugim instancama donesu. Ovo nije kritika, nego poziv da ubuduće budemo prontniji u rješavanju problema, a već sada znamo da će ih biti. Lakše je spriječiti nego lječiti.
    ja sam na sastanku u Zagrebu predlagala, a i sada isto predlažem:
    1. postojeći popis psihologa sa dopusnicama iz med. rada staviti u praktičnu uporabu na način:
    – da se izborimo da na pojedinačnim i zbirnim računima liječnika SMR na kojima je naplaćena i naša usluga (85, 00 kn), koji idu na naplatu HZZO, STOJI FAKSIMIL psihologa koji ima dopusnicu i ugovor sa SMR.
    2. U tom slučaju HPK bi trebala HZZO- u dostaviti popis tzv. ovlaštenih psihologa, tj onih psihologa koji bi svojom posebnom dopusnicom i ugovorom sa SMR, bili ovlašteni potpisati pojedinačni i skupni račun liječnika koji ide na HZZO.
    Time bi spriječili nelojalnu konkurenciju unutar struke, a time bi i indirekno obevezali liječnike da se kada tad naš rad nama naplati.
    Šta mislite o tome?

  17. Neli komentira:

    Hvala Nataša :-).

  18. NATAŠA komentira:

    Kao što ste vidjeli u obavjesti na stranicama HHZO-a liječnici nisu dužni prilagati račun psihologa uz svoj račun. Program nam znači više ne treba. U programu od IN-CONA postoji opcija za izdavanje računa za obavljeni pregled, pod radovima, na dnu radova piše PRIPREMA I IZDAVANJE RAČUNA, za račune koji ne idu prema HZZR-u odn HZZO-u.

  19. Neli komentira:

    Nina, da li znate kako bih mogla izmijeniti postavke na računalnom programu koji smo do sada koristili za izdavanje računa HZZOZZR. Naime, ja sam taj program svojevremeno kupila, pa bih ga rado koristila i dalje ukoliko postoji i takva mogućnost.
    Hvala
    Neli

  20. Nina komentira:

    Smatram da bismo trebali tražiti od HPK da zahtijeva od HZZO da provjeri s kim su SMR sklopili ugovor,da li ti psiholozi zadovoljavaju uvjete, a jedan od načina kako mogu kontrolirati i imati redoviti uvid je i to da SMR uz svoj prilažu i račun psihologa za obavljen pregled.
    Ovako, ako račune šaljemo samo SMR, onda nema potrebe da i dalje plaćamo informatičke programe za račune. Ako nije propisana forma računa, možemo ih sami kreirati i time uštedjeti 3000kn godišnje.

  21. Nataša komentira:

    Ja se isto slažem da se što hitnije utvrdi na koji način će HZZO imati,odn. kako će mo mi imati uvid u plaćanje HZZO-a SMR-a, jer već sada imam liječnike koji mi tvrde da im HZZO nije isplatio 2010. god. Dajte nam e-mail adrese i brojeve telefona na kojima mi možemo provjeravati isplate HZZO-a.

  22. Neli komentira:

    Sudeći prema “obećavajućem” dopisu HZZO-a moglo bi se, na žalost dogoditi da se ponovo vratimo na početak. Podatak o tome da SMR ne mora priložiti račun psihologa HZZO-u mogao bi značiti otvaranje prostora za višestruku manipulaciju, kao npr. korištenje usluga bilo kojeg psihologa i pod bilo kojim uvjetima, kao i (ne)mogućnost naplate, jer realno gledajući – zar će netko iz HZZO-a svaki mjesec zavirivati u sačuvane, (a i bankovne) račune svakog pojedinog SMR-a? Mislim kako ipak imamo barem dvije mogućnosti – možemo ostati pasivni i nadati se da se to neće dogoditi baš nama, ili možemo preuzeti aktivnu ulogu u kreiranju naše budućnosti u medicini rada. Budući da se radi samo o obavijesti HZZO-a, mislim da još uvijek možemo unijeti pozitivne promjene, a to su: 1) popis ovlaštenih psihologa koji će donijeti isključivo HPK (a ne proizvoljno SMR), te zahtijevati da se HZZO obveže provjeriti i usporediti popise psihologa svakog SMR s popisom HPK, te sukladno tome poduzeti korake ukoliko se pokaže da neki SMR ne ispunjava uvjete koje je propisala HPK
    2) tražiti pismeno očitovanje HZZO-a o tome na koji će način kontrolirati SMR da li ispunjava ugovorne obaveze prema ovlaštenom psihologu, posebice stavku isplate sredstava psihologu za obavljene poslove.
    Ako netko od kolega ima novu ideju , prijedlog,….pišite, komentirajte…zajedno ćemo brže i lakše dovesti do pozitivne promjene.
    POzdrav svima

Ostavite svoj komentar!