Ipak se kreće!

Poštovane kolegice i kolege,

Održan je sastanak sekcije psihologa u medicini rada, uz veliki broj sudionika i  još veći broj komentara,  a zapisnik s toga sastanka bit će  objavljen na ovim stranicama odmah po završetku pisanja!

Ovim putem koristim priliku za komentar o novom, konstruktivnijem načinu rada sekcije, o nečemu što smo zajedno pokrenuli i što će vjerojatno još dugo trajati…

Moram priznati da mi je dosad, na sastancima sekcije, bilo teško slušati kako kolege/kolegice ne mogu izaći na kraj s ucjenama u med. rada, kako ne mogu trpiti snižavanje cijena (a ipak to rade) i slične komentare, a u isti mah se, slično zlostavljanim ili pasivno-ovisnim osobama, odriču aktivnije uloge u rješavanju vlastitih problema te često zahtijevaju ili zazivaju angažman nekog drugog.

Još tužnije mi je (bilo) čuti kako sav taj trud koji ulažemo (pogotovo kolegica Barica Urh) ionako neće ništa promijeniti, jer eto, opet po analogiji pasivno-ovisnih osoba, slični smo malim bebama, tj. ovisimo o roditeljima koji upravljaju našim sudbinama, a ako nas ti roditelji (iz medicine rada) ostave, umrijet ćemo…

Drago mi je što smo napokon počeli razmišljati o sebi kao o osobama koje mogu utjecati na stanje u kojem se nalaze. Konkretno, sve više ljudi ostavlja komentare u kojima nude svoj angažman ili svoja rješenja, a sve je manje onih koji misle da je isključivo netko drugi (npr. Komora) dužan i odgovoran promijeniti stanje u kojem se nalazimo. Tome svjedoče i  brojni komentari na ovim stranicama te posjećenost stranica koja se povećala za nevjerojatnih 65.000 % u zadnjih 2 mjeseca!

Na primjer, drago mi je što se kolegica Nataša dobro informirala u vezi institucije rada na ugovor o djelu (nešto slično potvrdila je i moja knjigovođa), drago mi je što kolegica Martina  piše: “otvorili smo niz bitnih i hitnih pitanja – bacimo se na rad”, drago mi je što postoji toliko puno različitih mišljenja jer će sigurno dovesti do kvalitetnijeg rješavanja problema.

S druge strane, smatram da moramo mijenjati način vođenja sastanaka sekcije jer ponekad propustimo čuti vrijedna mišljenja i konstruktivne prijedloge kolega koji nisu dovoljno agresivni, ekstravertirani ili nisu spremni govoriti dok govore drugi (primjer nekih kolega sa zadnjeg sastanka).

Stoga predlažem da prihvatimo model rada prema kojem ćemo postaviti vremensko ograničenje izlaganja (u diskusiji!) na 3 minute uz replike od 1 minute te nećemo  dozvoliti iznošenje tužnih ili pravno upitnih primjera iz prakse ukoliko izlagatelj nema potrebu nešto pokrenuti ili promijeniti (konkretna aktivnost; npr. prijava Sekciji, Razredu ili Komori). Na taj način mislim da ćemo biti konstruktivni, konkretni i razgovarati s više međusobnog  uvažavanja, a opet poštivati i vremensko ograničenje sastanka.

S poštovanjem,

Slobodan Jović, pročelnik sekcije psihologa u medicini rada HPD-a

This entry was posted on Sunday, January 16th, 2011 at 00:44 and is filed under Bez kategorije. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

7 komentara na: “Ipak se kreće!”

  1. Zoran Tučkar komentira:

    S novim se pravilnikom pojavio još jedan problem: testiranje starijih vozača. Dakle:

    1. Smatramo da je pet godina predugi rok za vozače starije od 80 godina. Iako su zdravi u trenutku pregleda, njihovo zdravstveno stanje je u toj dobi podložno brzim promjenama.
    2. Obzirom na fizičko stanje starijih ljudi, oni su nam u određenom broju slučajeva teško testno dostupni (problemi vida, stanja i lijekovi koji sami po sebi uzrokuju tremor i psihomotornu usporenost). Instrumentarij je oskudan, a najveći je problem norme za zdrave ljude starije od 65 godina.
    3. Pojavljuje se problem nekritičnosti, u smislu da se stvari sagledaju u kontekstu sadašnje situacije. Oni jesu na neki način pozitivno selekcionirani, no često se pojavljuje lažni optimizam u pogledu zdravstvenog stanja, nerealna procjena vlastitih mogućnosti i iskrivljavanje u pogledu davanja anamnestičkih podataka (disimulacija).

  2. Zoran Tučkar komentira:

    Drago mi je što sam bio na sastanku, iako sam ostao zatečen pričama o novcu i crnoj kronici. Žao mi je što pojedini kolege trpe zlostavljanje na poslu i suosjećam s njima – i ja sam prolazio kroz slično i bilo je bolno. Međutim, biti psiholog u medicini rada nije socijalna kategorija i mi moramo svojim radom i rezultatima olakšati liječnicima posao – zato nas i trebaju. Naša kvaliteta rada mora biti neupitna i tražena – to se zove aktivna pozicija. Ne možemo stalno očekivati da nas Komora, Sabor ili netko drugi zaštiti.

    U suradnji s kolegicom iz Doma zdravlja Zagreb – Centar Tatjanom Tomljenović-Vuk predlažem slijedeće:

    1. Posebna dopusnica za medicinu rada je osnova, i treba je nadograđivati raznim edukacijama, kao i praćenjem rada psihologa. Cilj nije samo ograditi prostor za djelovanje, nego i unutar njega pružiti kvalitetu.
    2. Zahtjev da psiholozi testiraju vozače amatere na kontrolnim pregledima (kad su tamo došli zbog ne-psiholoških razloga) doima se nepotrebnim. Mislim da je za struku mnogo korisnije da se bavi relevantnim problemima u području gdje psihološka struka može „iskočiti“ i pokazati liječnicima zašto smo korisni u medicini rada.
    3. kod testiranja za vozače, iz razloga što pojedine vrste zahtijevaju različite pristupe i različite instrumentarije, predlažu se tri različite vrste cijena (prijedlog Komori za buduće pregovore):
    a. za B-kategoriju (cca dosadašnja)
    b. za profesionalne kategorije (cca 120 kn)
    c. za izvanredni nadzorni liječnički pregled (cca 200 kn, jer često koristimo proširenu bateriju testova)
    4. Predložiti Komori da se u pregovorima s MUP-om dogovori da kod izvanrednih nadzornih liječničkih pregleda za vozače psiholog može ući u bazu podataka s prometnim prekršajima za određenog kandidata. Mislim da ćemo tako imati realniji uvid u nečije vozačke sposobnosti i smanjiti količinu uljepšavanja istih na razgovoru.
    5. Nakon što testiramo i intervjuiramo vozača, mi nemamo (s izuzetkom izvanrednih pregleda) baš nikakvu povratnu informaciju o njegovim vozačkim (ne)uspjesima. Preporučamo HPD-u i Komori da se osnuje neovisan Centar koji će:
    a. Pratiti rezultate psihologa.
    b. Što su nam kriteriji jasniji i specificiraniji, „prema van“ odajemo dojam sređene struke.
    c. integrirati rezultate psihologa diljem Hrvatske u jednu jedinstvenu bazu podataka
    d. tako dobivene podatke uspoređivati s HAK-ovim rezultatima na vozačkim ispitima (prometna i sigurnosna pravila, prva pomoć i vožnja), te preispitati „cut-pointove“
    e. kad kandidat dobije vozačku dozvolu, uspoređivati podatke s MUP-ovim podacima o prometnim prekršajima
    6. na temelju dobivenih rezultata pratiti i predlagati nove metode mjerenja sposobnosti te odbacivati one koje se pokažu nediskriminativnima za vozače. Što je s projektivnim tehnikama kao dopunskim procjenama ličnosti? Zahvalne su kad ispitanici muljaju, a to je često na izvanrednim liječničkim pregledima i ne nužno samo kad ih pitamo za prometne prekršaje.

  3. Davorka Vidović-Lipljin komentira:

    Hvala i Vama na odgovoru, mail sam poslala.Srdačan pozdrav.

  4. Slobodan Jović komentira:

    Poštovana kolegice Vidović-Lipljin,
    svakako, ideja nam je ažurirati popis e-mail adresa kolegica i kolega, ali, iz sastanka u sastanak nikako da prikupimo sve adrese. Stoga molim sve kolege da na adresu [email protected] pošalju sve e-mail adrese kolega iz medicine rada koje oni poznaju. Jer stvarno nije problem poslati obavijest kada posjedujemo ažurirani popis.
    Nažalost, ovaj sastanak morao je biti hitno organiziran (u par dana) zbog određenih rokova/ okolnosti o kojima smo pisali u prijašnjim postovima (“Sa sastanka predsjednice HDMR-HLZ s predstavnicima HZZO-a”). Hvala na razumijevanju i pohvalama.

  5. Davorka Vidović-Lipljin komentira:

    Eto sada sam tek vidjela da je bio sastanak,koji sam propustila nažalost.Na stranici HPD upisano je da je obavijest o sastanku upisana 14.1.2011. što je svakako premalo vremena da se obavijest vidi i da se isplanira dolazak u Zagreb, za nas izvan Zagreba.Predlažem da se šalju e-pozivi za sastanke Sekcije na mail adrese članova (meni ne dolazi ništa nikada) barem nekoliko dana ranije.Hvala što objavljujete sve infomacije na ovom sajtu, sve pohvale za rad.

  6. Neli komentira:

    Hvala svim kolegama koji ulažu nesebičan trud i svoje vrijeme kako bi promicali naše ideje i prijedloge u cilju postizanja poboljšanja statusa struke u medicini rada.
    Iskustvo svakog od nas je dragocjeno i svi možemo ponešto jedan od drugog naučiti i međusobno si pomoći. Nadam se da ćemo do idućeg sastanka sekcije i dalje komunicirati i iznositi svoje ideje i prijedloge na ovoj stranici. Naime, neki kolege imaju izvrsne ideje koje već od ponedjeljka kanim uvesti u svoju praksu. Mislim da nam je komunikacija i razmjena ideja svima potrebna i iskreno se nadam da ćemo se uskoro na ovim stranicama odazvati u još većem broju, stoga, kako kaže Martina, bacimo se na rad,
    do idućeg druženja,
    pozdrav svima
    Neli

  7. Anđelko Botica komentira:

    Da bi riječ reko !

Ostavite svoj komentar!